Zajímavosti o Vatikánu aneb co nevíte o nejmenším státě světa!


Zdroj:
Zdroj: http://vatikan.svetadily.cz/clanky/Vatikan-sidlo-Svate-stolice

A máme tu další zajímavosti o státech. Dnes se podíváme na Vatikán, což je ten úplně nejmenší stát na světě. To je vlastně už jedna zajímavost, ale nebojte, neoberu vás, takže se dnes dozvíte zase deset zajímavostí jako jindy. Tak se pohodlně usaďte, vezměte si něco dobrého k snědku a jdeme na to!

 

1. Schválení Pokémonů

Vatikán je asi jediný stát na světě, který přímo schválil hru Pokémon. Nikoliv Pokémon GO. Hru Pokémon Vatikán schválil už v roce 1997, kdy hra vyšla.

 

2. Ambasády

Jelikož je Vatikán opravdu maličká zemička, není možné, aby se na jeho území vešly ambasády všech potřebných zemí. Proto má smlouvu s Itálií, že může mít ambasády na jejím území. Dokonce i její vatikánská ambasáda se nachází v Itálii, což z ní dělá světový unikát!

 

3. Fotbalový nároďák

Asi tomu ani nebudete věřit, ale opravdu tomu tak je! Existuje reprezentace Vatikánu ve fotbale. Celkem vatikánští fotbalisté odehráli čtyři oficiální mezistátní zápasy. Všechny byly proti Monaku. Jednou remizovali, třikrát prohráli.

 

4. Garda

Jestli jste někdy byly ve Vatikánu, nebo jste alespoň viděli nějaké fotky, jistě jste si všimli zajímavých obleků gardy. Tuto gardu si najal již v roce 1506 papež Julius II., který se inspiroval ostatními evropskými panovníky. Švýcarská garda se tak stala jakousi vatikánskou armádou. A pravdou je, že je garda složena z mnoha švýcarských občanů.

 

5. Postavení žen

Ve státě Vatikán žije jenom asi 30 žen, které však moc pracovat neuvidíte. Kromě toho, že plní různé úkoly jako učitelky, mohou se pochlubit jedním unikátem. Už na konci 19. století daly světové země právo ženám volit. Toto pravidlo však do Vatikánu nedorazilo. A nevypadá t, že by se to mělo nějak měnit.

 

6. Bankomat v mrtvém jazyce

Když si jdete vybrat peníze do bankomatu, můžete si vybrat jazyk rozhraní. Ve Vatikánu si můžete nastavit mrtvý jazyk! Jde o latinu, která je již za mrtvý jazyk považována. Ve Vatikánu však latina úřední jazyk.

 

7. Teleskop v Americe

Asi byste tomu nevěřili, ale je to tak. Vatikán má svůj vlastní teleskop, kterým zkoumá vesmír. A navíc se tento teleskop nenachází v Evropě, ale v daleké Americe! Teleskop se jmenuje Vatican Advanced Technology Telescope.

 

8. Kriminalita

Ve Vatikánu je velmi vysoká kriminalita. Není to však tím, že by vás pod rouškou noci okradl nějaká kardinál, ale tím, že sem každoročně zavítá několik milionů lidí. Statistiky nehledí na to, že vás okradl někdo cizí, ale hledí na to, kde se to stalo. Tak si dávejte pozor!

 

9. Fašista zakladatel

Papežský stát je sice znám již mnoho století, ale v takové podobě, jako ho známe dnes vznikl až v roce 1929. Jeho suverenitu garantují takzvané Lateránské smlouvy, které podepsal mimo jiné i Benito Mussolini, což byl fašistický vůdce.

10. Rozvody

Pokud si chcete někoho vzít, tak to v žádném případě nedělejte ve Vatikánu. Tam se totiž nemůžete rozvést! Neexistuje tam totiž žádná právní procedura zahrnující rozvody. Vatikán a Filipíny jsou tak jediné dva státy, které nepovolují rozvod.

 

A to je ze zajímavostí o Vatikánu vše. Doufám, že jste se dozvěděli něco nového, nebo že jste se alespoň pobavili. Už teď se na vás těším u dalšího článku! Jelikož je Vatikán krásný stát, mám tady pro vás pár obrázků.

Zdroj:
Zdroj: www.mahalo.cz
Zdroj:
Zdroj: magazin.travelportal.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti o Vatikánu aneb co nevíte o nejmenším státě světa!

log in

reset password

Back to
log in