Zajímavosti o Polsku. Co je zajímavého na našich sousedech?


Zdroj:
Zdroj: http://www.chcitam.cz/euro-2012-vratislav-tipy-na-vylety/

Vítejte u dalšího dílu zajímavostí o státech. Dnes budeme probírat zajímavosti už o pátém státu, a sice Polsku!

 

1. Nejstarší hospoda

Asi každý muž si jednou za čas zajde s kamarády do hospody ,,na jedno“. Ale víte, že v Polské Wroclawi (Vratislav) mohli toto známe slovní spojení říct muži už ve 13. století? V roce 1273 (podle webových stránek pivnice) zde totiž byla založena první hospoda v Evropě.

 

2. Sluneční soustava

Dnes už všichni ví, že středem naší galaxie je Slunce, ne vždy tomu ale tak bylo. Právě s touto teorií přišel jako první Polák.  Když s touto teorií přišel, všichni se mu vysmáli, ale měl pravdu!

 

3. Největší open air festival

Tato zajímavost je hlavně pro milovníky rockových festivalů. V Polsku je totiž největší open air festival v Evropě. Na Pryzstanek Woodstock zavítalo v roce 2014 přes 750 tisíc diváků.

 

4. Papežova televize

Asi si teď říkáte, co to jako je ta papežova televize. To má jako papež televizi v Polsku a jezdí se na ni dívat, nebo co? Můžeme vás ujistit, že tak to určitě není. Polsko je totiž velmi nábožensky založený stát, a proto mají televizní stanici, která se věnuje právě hlavě katolické církve.

 

5. Pozdní olympijská medaile

Novodobé olympijské hry se konají již od roku 1896 a Zimní olympijské hry od roku 1924. Medaile z Letních olympijských her sice Poláci sbírali celkem pravidelně, ale v zimě jim to moc nešlo. První cenný kov vybojovali až v roce 1956!

 

6. Polští siláci

Určitě jste již někdy slyšeli o soutěži ,,Nejsilnější muž světa“, že? A pokud ne, tak byste měli, protože nejvíce vítězů této soutěže je právě z Polska! Žádná jiná země nemá více vítězů. Takže kluci, pokud zvedáte na mrtvolu 2×120 kg, tak se styďte. Tihle borce zvedají i třeba půl tuny!

 

7. Bizoni

Pokud milujete bizony stejně jako já, jeďte se podívat do Polska. Tam totiž žijí bizoni ve volné přírodě. Škoda, že to tak není také u nás! Ale pozor! Pokud se na ně opravdu pojedete podívat, buďte opatrní. Jsou to totiž nebezpečná zvířata s neuvěřitelnou silou.

 

8. Nejvyšší hora Austrálie

Teď jste si určitě přečetli nadpis alespoň třikrát, co? Proč v zajímavostech o Polsku píšu o nejvyšší hoře Austrálie? Opravdu jsem se nespletl. Nejvyšší hora Austrálie se jmenuje Mount Kosciuszko podle polského generála Tadeusze Kosciuszka. Jako první na tuto horu vystoupal Paul Edmund Strzelecki.

 

9. Nejvyšší stavba na světě

Dnes je nejvyšší stavbou na světě Burdž Chalífa, která má 828 m. Ale nebylo tomu tak vždy. V roce 1972 byl totiž postaven stožár vysílače Konstantynow, který měřil neuvěřitelných 646,38 metru. Bohužel se v roce 1991 zhroutil.

 

10. Nobelovy ceny

Poláci vyhráli mnoho Nobelových cen, dokonce více, než Čína, Japonsko nebo Austrálie. Některé byly za chemii, některé za fyziku, ale nejvíce jich bylo za mír, a to sice čtyři, a za literaturu, kterých bylo pět.

 

A to je z dnešních zajímavostí vše! Doufám, že jste se dozvěděli něco nového, nebo že jste se třeba u nějaké zajímavosti pobavili. Už teď se těším na další zajímavosti.

 


Líbí se ti článek? Sdílej ho!

0
, 0 points

Napsat komentář

Zajímavosti o Polsku. Co je zajímavého na našich sousedech?

log in

reset password

Back to
log in