Zajímavosti o České republice aneb co možná nevíte o naší vlasti!


Rádi cestujete a poznáváte nové krajiny? V tomto článku se dočtete o některých zajímavých vynálezech, místech nebo ostatních zajímavostech o České republice.

1. Robot

Víte, že slovo robot je českého původu a nebylo by bez Karla Čapka? Poprvé v dějinách bylo použito v roce 1920 v autorově hře R.U.R. – Rossum’s Universal Robots. Karel Čapek přesto není vynálezcem tohoto slova (ačkoliv je za něj většinou mylně pokládán). Za jakých okolností slovo robot vzniklo, popsal Čapek ve své glose v Lidových novinách na Štědrý den roku 1933. Slavný spisovatel zde uvádí, že slovo „robot“ toliko pouze uvedl v život, budiž tímto tedy přiřčeno svému skutečnému původci – malíři a spisovateli, bratru Josefu Čapkovi.

 

2. Vajíčkový most

Víte, že v Karlově mostu byla opravdu použita vajíčka? Někteří lidé si myslí, že to pravda je, někteří, že to pravda není. Ale my víme, že to, že byla při stavbě Karlova mostu použita vajíčka je pravda. K překvapivému výsledku dospěli loni biochemici analýzou vzorku malty odebraného při opravě starobylé památky z r. 1357. Tyto látky byly podle odborníků od dávných dob přidávány do omítek a malt pro zlepšení jejich vlastností. Kromě vajec se do malty přidávalo také mléko, mléčné produkty, klíh nebo volská krev.

 

3. Lék na AIDS

S dosud nejúčinnějším preparátem na léčbu nemoci AIDS přišel výzkumný tým třiasedmdesátiletého chemika Antonína Holého z Akademie věd. Profesor Holý získal v r. 2007 národní cenu Česká hlava, nejvyšší vědecké vyznamenání v zemi. Pan profesor Holý vynalezl také lék proti viru žloutenky viru typu B.

 

4. Kontaktní čočky

Kontaktní čočky vynalezl Otto Wichterle. Prvním impulsem k práci na tomto významném objevu byl přitom vědcův náhodný rozhovor ve vlaku po cestě z Olomouce do Prahy r. 1952. Všiml si, že jeho spolucestující čte článek o možnostech chirurgické náhrady oka. Wichterle si uvědomil, že problém by šlo vyřešit sestrojením polymerové čočky. První kontaktní gelové čočky spatřily světlo světa v r. 1961. K jejich výrobě Wichterle použil stavebnici Merkur a dynamo z kola.

 

5. Remoska

Určitě všichni znáte remosku. Taková malá přenosná trouba s elektrickým ohřevem ve víku. Vymyslel ji v polovině 50. let elektrotechnik Oldřich Homuta. Tato malá trouba napůl peče a napůl dusí, šetří elektřinu, a jídlo se zespodu nepřipaluje. Remoska se dodávala na Slovensko, Polsko a Maďarsko.

 

6. Samodezinfikující obvazy

Tento fakt zná velmi málo lidí. Já sám jsem o tom vůbec nevěděl, ale je to tak! Samodezinfikující obvazy zachycují bakterie a okamžitě je likvidují, ale lidské tkání přitom neškodí. Místem zrodu tohoto převratného objevu byly Univerzita Karlova a Technická univerzita v Liberci.

 

7. Předsedání v Evropské unii

Česká republika poprvé předsedala Evropské unii po první polovinu roku 2009. Česka republika po 6 měsíců reprezentovala EU ve vztahu k zahraničním a k nadnárodním organizacím. Půlroční předsednictví ČR v Radě EU bylo přitom teprve druhým předsednictvím „nového“ státu Evropské unie.

 

8. Vynálezcova ulice

Pokud budete cestovat na Valašsko, je dost možné, že zabloudíte do ulice J. Sousedíka ve Vsetíně. Svoje jméno nese po původci více než stovky vynálezů, z nichž celá třetina se stala světovým patentem. Kromě jiných objevů (zejména v oblasti elektrotechniky a dopravy) byl nejznámějším výtvorem Josefa Sousedíka, který byl osobním přítelem Tomáše Bati i T. G. Masaryka, patrně rychlovlak „Slovenská strela“, dosahující ve třicátých letech 20. století rekordní rychlosti 150 km/hod.

 

9. Největší Čech

Jára Cimrman. To by byl zřejmě vítěz soutěže o největšího Čecha. Vypadá to, že by zřejmě porazil i T. G. Masaryka, Mistra Jana Husa nebo třeba Karla IV. A ptáte se, kdo je vlastně ten Jára Cimrman? Tak já vám to řeknu. Tento rodák z Liptákova je vymyšlená postava. Docela humorné je také to, že když byl v roce 2005 Jára Cimrman vyškrtnut z této soutěže, podepsalo petici na znovu zapsání do soutěže 37 387 příznivců.

 

10. Za zdravím a krásou

Díky tomu, že má Česká republika velmi vyspělou plastickou chirurgii a fantastické výsledky v tomto oboru, sem cestuje mnoho turistů právě za tímto účelem. Podle časopisu Forbes je Česká republika a zejména Praha v TOP 10 nejnavštěvovanějším zeměmi za účelem tzv. Zdravotní turistiky.

A to je vše. Příště se můžete těšit na nějaké zajímavosti ze Slovenské republiky.

 

 


Líbí se ti článek? Sdílej ho!

0
, 0 points

Napsat komentář

Zajímavosti o České republice aneb co možná nevíte o naší vlasti!

log in

reset password

Back to
log in